Anasayfa » Teknolojiden Haberler » Zyxel modem kopma sorunu ve çözümü

Zyxel modem kopma sorunu ve çözümü

Son zamanlarda Zyxel modem kullanan kullanıcıların yaşadıkları yavaşlama ve internet kopma sorunları ile ilgili Zyxel markasından bir açıklama geldi.

https://www.facebook.com/ZyXELTurkiye/posts/1171853649535058

Facebook resmi sayfasından yapılan açıklamada dünya genelindeki siber saldırılardan dolayı sorun yaşadıklarını kabul etmiş görünüyorlar.

zyxel_modem

Açıklamada şu şekilde bilgi bulunuyor:

Aşağıda belirtilen ADSL modemler: P-660HNT1 v2, P-1202T10B, P-1302T10B, P-1302T10D,v2 ve v3 , Dünya genelinde yaşanılan siber saldırı sebebiyle marka bağımsız, RT63365 ve MT7505 çipsetli modemler, TR069 üzerinden gelen güvenlik saldırısına uğramaktadır. Bu nedenle interneti kullanamayacak derecede aşırı yavaşlama, modeme erişememe sorunları yaşanmaktadır. Bu sorunu çözmek için geliştirilen koruma yazılımlarını aşağıda bulabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz modelin yazılımlarına ve yükleme dokümanına erişmek için lütfen kullandığınız modem modelinin ilgili linklerini tıklayınız ve bilgisayarınıza kaydediniz.

Bu durum karşısında yapmanız gerekenler modemlerini resetleyip (fabrika ayarlarına alıp, modeminizin arkasında bulunan reset düğmesine kürdan yardımı ile yaklaşık 15 saniye basılı tutarak modeminizi fabrika ayarlarına döndürebilir ve kullanıcı adı admin şifre 1234 ile giriş yapabilirsiniz.) tekrar internet ve kablosuz ayarlarını yapması durumunda modemleri internete bağlanacak, sonrasında yazılım yükleme aracını kullanmaya gerek olmadan aşağıdaki linklerde verilen ilgili firmware i yükleyebilir, modemlerini korumaya almış olurlar.

Gerekli güncellenmiş yeni firmwareleri aşağıdaki linkten bulabilirsiniz:

ftp://ftp.zyxel.com.tr/ZyXEL_URUNLERI/MODEMLER/ADSL_MODEMLER/

Firmware güncellemesini aşağıdaki linkteki açıklamalarla yapabilirsiniz

ftp://ftp.zyxel.com.tr/Teknik_Dokumanlar/Guvenlik_Guncellemesi/Zyxel_Modemlerde_Yazilim_Yukleme_Proseduru.pdf

Bu işlemleri yapamayanlar modemleri ile bize gelirlerse gerekli işlemleri yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.